Seimo posėdis. Eltos nuotr.
„Kadangi vis dėlto tai yra viena iš sisteminių Vyriausybės reformų ir tikrai pareikalavo daug sutelkto darbo, norėčiau padėkoti ir Seimo nariams, ir Seimo komitetams, taip pat dvišalei komisijai prie Vyriausybės su Lietuvos savivaldybių asociacija, prezidentūrai, nes diskusijų, pasiūlymų turėjome labai daug. Konstitucinio įstatymo keitimas reikalauja didelio konsensuso ir didelės Seimo narių daugumos, todėl tos diskusijos tikrai buvo ilgos, bet, man atrodo, rezultatas yra subalansuotas ir tenkinantis visas puses”, – pristatydama projektą Seime kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Anot jos, labai svarbu, kad ekonomikos neapibrėžtumo laikotarpiu sudaromos papildomos galimybės savivaldai efektyviau įgyvendinti ES struktūrinių fondų investicinius projektus, kuomet sudaroma galimybė skolintis šių projektų kofinansavimui ir taip tiesiog užtikrinti, kad finansavimas būtų sklandus.
„Kartu sudaroma papildoma galimybė, kad savivaldybės galės persikelti iš vienų metų sukauptas lėšas į kitus metus. Tai reiškia, kad planavimas didesniems pirkiniams ar didesniems investiciniams projektams taip pat galės būti sklandesnis ir efektyvesnis. Savivaldybės kofinansavimui per ateinančią struktūrinių fondų perspektyvą galės pasiskolinti papildomai 377 mln. eurų ir, kaip minėjau, sukauptas lėšas perkelti iš ankstesnių laikotarpių, tas taip pat yra labai svarbu. Šiuo sprendimu yra suvaldoma rizika, nes tikrai žinome, kokia apimtimi savivaldybės galės skolintis, kartu įgyvendinimas yra ganėtinai paprastas ir visiems aiškus”, – dėstė ministrė.
„Valstiečiui” Valiui Ąžuolui iškart užkliuvo žodis “reforma”.
“Kai išgirdau finansų ministrės pasisakymą, kilo noras pasisakyti prieš. Tai vadinama reforma? Dvejus metus stenėjote, stenėjote, kol išstenėjote? Savivaldybėms sužlugdėte projektų už 500 mln. eurų. Savivaldybes nuvarėte į bankus skolintis už 4,5 proc., kai per Valstybės investicijų programą galėjote kiekvienais metais po 100 mln., po 200 mln., naudodami finansų inžineriją, europinius pinigus, be palūkanų, be procentų duoti savivaldybėms skolintis ir vykdyti projektus. Dabar, kai jau prisidirbote, rodote, “kokie mes geri, mes jus gelbėjame, leisime iš bankų brangiai pasiskolinti”. Finansų ministre, gal pasakykite, kiek per dėsite pinigų, beprocentinių paskolų savivaldybėms, neįeinančių į skolos rodiklį?”, – teiravosi V.Ąžuolas.
Jam antrino Darbo frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
„Sutinku, kad šį įstatymo projektą vadinti reforma yra per drąsu, ir labai džiaugiuosi, kad prieš porą metų pradėtos diskusijos nenuvedė ten, kur turėjome pačią pirmą diskusiją prezidentūroje. Kai kurie valdančiųjų atstovai kalbėjo, kad yra pavojinga duoti savivaldybėms daugiau skolintis, savivaldybės turi per daug fantazijos ištaškyti tuos pinigus. Džiaugiuosi, kad ta linkme tikrai nenukeliavome”, – dėstė V.Fiodorovas, tačiau pridūrė vis tik projektą palaikantis, nes, “nors ir vėluodami, iš tikrųjų suteiksime savivaldybėms galimybę skolintis ir išspręsti problemas, kurios jau yra įsisenėjusios”.
Už projektą balsavo 108 Seimo nariai, prieš nebuvo nė vieno ir du susilaikė.