Agnė Širinskienė. Stasio Žumbio nuotr.
Apie iniciatyvą tirti politikų ir verslo sąsajas praėjusią savaitę prakalbo visos Seimo opozicinės frakcijos. Užsiminta apie tyrimą dėl galimų valdančiųjų ryšių su Taivano investicijų sulaukusiomis įmonėmis. Seimo mažumai susirūpinimą sukėlė informacija apie galimus koalicijos partijų finansinius ryšius su įmonėmis, kurios sulaukia ypatingos Vyriausybės pagalbos bei protegavimo Taivano paramos bei investicijų skirstymo procese: taivaniečių investicijų sulaukė ir kelios įmonės, kurių vadovai demonstruoja palankumą valdantiesiems, dalyvaudami palaikymo renginiuose ir net finansiškai remdami konservatorių bei Laisvės partijas.
Trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje turėjo būti svarstytas laikinosios tyrimo grupės, turėjusios įvertinti Taivano Lietuvai skirtų investicijų skirstymo skaidrumą, sudarymo klausimas. Deja, sprendimas nebuvo priimtas, kadangi Seimo daugumai priklausantys komisijos nariai posėdyje nedalyvavo ir sužlugdė kvorumą.
Komisijos narė Agnė Širinskienė iš opozicinės Lietuvos regionų frakcijos „Vakaro žinioms” konkrečiau paaiškino, kas opozicijai sukėlė rimtų įtarimų. Pasak jos, užtenka vien pažvelgti į Ingridos Šimonytės VRK pateiktą sąrašą asmenų, kurie ją finansiškai rėmė per prezidento rinkimus.
„Pamatysite, kad ten daugybė akcininkų, vadovų, darbuotojų tų įmonių, kurios dabar gavo Taivano investicijų. Valdančiųjų deklaracijose yra daugiau įdomių dalykų. Pavyzdžiui, tarp rėmėjų – pienininkystės magnatai, kurie dabar atvirai kalba, kad ir jie nori Taivano investicijų. Palauksime, ar ir jie nesulauks Vyriausybės palankumo”, – teigė A.Širinskienė.
Pasak jos, tai labai primena politinę korupciją. Tačiau kadangi valdantieji blokuoja laikinosios komisijos idėją, opozicija bent jau registravo Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama išvengti panašių situacijų.
„Pagal dabar esančią tvarką politikas neprivalo deklaruoti savo finansinių rėmėjų. O kadangi nėra tokios prievolės, nėra prievolės ir nusišalinti nuo sprendimų, palankių rėmėjams, priėmimo – nepaisant to, kad tokius duomenis turi VRK. Net šiuo metu tai nelaikoma kaip interesų konfliktas, tiesioginė sąsaja. Nors tikrai yra tiesioginė sąsaja – jei už 1000 eurų paramą po to „atidirbama”, – paaiškino A.Širinskienė.
Logiškai mąstant, priėmus tokią pataisą verslininkams nebeapsimokėtų finansiškai remti politikų, nes jie, net ir po to užėmę įtakingą postą, turėtų nusišalinti nuo klausimų, susijusių su rėmėjais, svarstymo. Tačiau, anot A.Širinskienės, kaip tik ir siekiama, kad remtų tik tie verslininkai, kurie tai daro iš filantropiškų paskatų, o ne siekdami, jog politikas vėliau „atidirbtų”.
„Jei kažkas rėmė vieną ar kitą partiją, vieną ar kitą politiką, nes labai patinka jos ar jo programa, tai rems ir toliau. Tačiau atsisijos tie, kurie nori papirkti politiką”, – reziumavo A.Širinskienė.