Saulius Skvernelis. Eltos nuotr.
Demokratas tikino, kad Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovės nekompetentingumas jį stebino, mat posėdžio metu A. Bilotaitė neatsakė į jo užduotą klausimą apie R. Pociaus tarnybinį vertinimą.
„Aš suprantu, kad gali kažko žmogus nežinoti, būti kažkiek nekompetentingas, bet kad tokia nekompetencijos puokštė susikoncentravus šitos ministrės asmenyje – buvo sunku įsivaizduoti. Mes negavom nei vieno elementaraus atsakymo, mes sulaukdavom klausimų į klausimą. Net elementaraus, paprasto dalyko, kas ministrui privaloma žinoti – ji net nežino, kaip vertino generolo Pociaus tarnybinę veiklą kaip numato Vidaus tarnybos statutas“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams kalbėjo ekspremjeras.
„(Ministrė – ELTA) turėtų prisiimti politinę atsakomybę ir padaryti išvadas. Iš tikrųjų, matosi, kad sudėtinga ministrei dėl jos kompetencijos pirmiausiai vadovauti tokiai sudėtingai ministerijai. Manau, kad per sunku ministrei darbuotis šitose pareigose“, – konstatavo jis.
Jis dar kartą atkreipė dėmesį, kad į posėdyje su opozicijos atstovais dalyvavo ne tik A. Bilotaitė, bet ir VRM viceministras Vitalijus Dmitrijevas bei generalinis policijos komisaras Renatas Požėla. S. Skvernelio manymu, nekviesti pareigūnai dalyvavo susitikime, siekdami padėti ministrei atsakyti į klausimus.
„Bandė advokatus du atsivedus kalbėti, (bandė – ELTA) padėti jai kalbėti. Faktas yra tas, kad ministrė per jos kadenciją abu kartus siūlė generolą Pocių, jo tarnybinę veiklą įvertinti labai gerai“, – į ministrei užduotą klausimą atsakė pats S. Skvernelis, teigdamas, kas „kuo daugiau kalbama, tuo daugiau meluojama“.
Politikas patikino, kad susitikimas neišsklaidė abejonių dėl buvusio Viešojo saugumo tarnybos (VST) vado Ričardo Pociaus atleidimo aplinkybių ir prieš metus prie Seimo vykusių riaušių valdymo. Todėl, anot demokrato, opozicija, kaip ir žadėta, inicijuos parlamentinį tyrimą.
„Inicijuos opozicinės frakcijos (parlamentinį tyrimą – ELTA), bet aišku, tai yra Seimo valia. Nes tikrai toks parlamentinis tyrimas būtų reikalingas. Tuomet būtų privaloma atsakinėti į klausimus, davus priesaiką, o ne atsakant į klausimus užduoti kažkokius savo klausimus“, – aiškino jis.
„Esminis klausimas tai visa situacija susijusi su įvykiais prieš riaušes, kaip joms buvo ruošiamasi, įvykiai riaušių metu. Ir svarbiausia, ar pareigūnai ir aukščiausias Vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, politikas – tame tarpe, ten yra atsakomybė ir viceministrams – ar jie atliko tinkamai savo pareigas, ar nebuvo klastojami dokumentai, ar buvo iš tikrųjų suforminta viskas taip, kaip numato įstatymai“, – tęsė S. Skvernelis.
ELTA primena, kad birželį skyrusi tarnybinę nuobaudą, praėjusį trečiadienį Vyriausybė iš pareigų atleido VST vadą R. Pocių. Generolas žiniasklaidai teigė, kad po pernai rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių, jis iš ministrės ne kartą sulaukė reikalavimo trauktis iš tarnybos vadovo pareigų. Anot R. Pociaus, siekiant jį patraukti, buvo vykdomi nuolatiniai tikrinimai, ministrė kviesdavosi jį privatiems pokalbiams.
Interviu metu R. Pocius negailėjo kritikos VRM ir Policijos darbui riaušių metu – anot pareigūno, tarnybos buvo gavę įspėjimus apie riaušių grėsmę gerokai anksčiau, tačiau galimiems neramumams nesiruošė. R. Pocius patikino riaušių vakarą sulaukęs generalinio policijos komisaro Renato Požėlos skambučio su prašymu padėti malšinti neramumus, kilusius prie parlamento rūmų. Tačiau, pasak buvusio VST vado, net ir surinkus pajėgumus, riaušių malšinimui niekas nevadovavo, situacija, anot pareigūno, priminė chaosą.
Vidaus reikalų ministrė atmeta R. Pociaus kaltinimus mobingu ir tariamu jo žeminimu – A. Bilotaitė buvusio VST vado pareiškimus pavadino „liguistais kliedesiais“. Politikė patvirtino, kad nepasitikėjo generolu, tačiau pasak ministrės, tai nebuvo susiję su praėjusiais metais įvykusiomis riaušėmis prie Seimo.
VRM pareiškė, kad R. Pocius desperatiškai bando pridengti tikrąsias atleidimo priežastis. Iš pradžių, gerbiant pareigūno privatumą, buvo nutarta atsistatydinimo priežasčių neviešinti. Vėliau ministerija pranešė, kad vadas skelbė melagingą informaciją apie savo darbotvarkę, melavo apie susitikimus su diplomatais, ne kartą, be jokios priežasties, nedalyvavo VRM statutinių įstaigų pasitarimuose dėl grėsmių valdymo ir pan.
Kaltinimus dėl netinkamo pasiruošimo riaušėms atmetė ir R. Požėla. Pirmadienį jis tikino, kad institucijos neturėjo informacijos apie tai, kad mitingas, vykęs prie parlamento, galimai baigsis riaušėmis.